GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skål på fot 12354250
nr 1235 4250
Skål på fot
majolika, figural. Höjd: 31, diameter: 22,1900-tal
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
måndag 18 februari 2019
kl 20:01:02
15/2 11:12:01
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.